whatsapp

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ve Neden Önemlidir?

Son Güncelleme: 25 Mart 2021

Sosyal medya paylaşımlarının yaratılma, planlama, analiz etme, geri dönüşleri toplama ve içerikler ile etkileşime geçme sürecine Sosyal Medya Yönetimi denir. Bu basamaklar ve hizmetler, paylaşımlarınızı düzene sokar, zaman tasarrufu sağlar, verimliliğinizi artırır ve potansiyel kitlenizden maksimum verim almanızı sağlar. Ancak Sosyal Medya Yönetimi’nin sadece anlamını bilmek, başarılı bir sosyal medya uzmanı olmanıza yeterli olmayacaktır. Markanızı başarıyla ulaştırmak için doğru adımları atmanız gerekmektedir.

Bu makalede, Sosyal Medya Yönetimi için ihtiyaç duyabileceğiniz konulara değindik. Daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin veya bizimle iletişime geçin.

Sosyal Medya Yönetimi’ne Başlamak

Sosyal medya hesaplarınızı nasıl optimize etmeniz gerektiğini veya nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız endişelenmenize gerek yok. Doğru bir başlangıç yapmanızı sağlamak için bu 3 adım ile başlayabilirsiniz.

  • Sosyal medya hesaplarınızı denetleyin
  • Doğru platformlara karar verin
  • Hedef kitle analizi yapın

Eğer bu 3 adımı tamamlarsanız, Sosyal Medya Yönetimi için temel bilgileri edinmiş olursunuz ve doğru bir başlangıç yaparsınız. Bunun sonucunda ise strateji üretirken kaynaklarınız güçlü olur.

Sosyal Medya Hesap Denetimi

  • Sosyal medya stratejinizin verimliliğini görmenizi sağlar
  • Kaynaklarınızı boşa harcadığınız yerleri bulmanızı sağlar
  • Hangi sosyal medya platformundan en etkili sonuçları aldığınızı gösterir
  • Sosyal medyanın web sitenize olan katkısını gösterir

Doğru Platform Seçimi

Sosyal Medya Yönetimi’ni daha etkili bir hale getirmenin en önemli elementlerinden biri ise doğru platform seçimidir. Sosyal medya hesaplarınızı denetledikten sonra, bazı platformların sizin için yeterince etkili sonuçlar sağlamadığını görebilirisiniz. Böyle bir durumda, hedeflediğiniz sonuçlara ulaşmak için yapmanız gerekenleri anlamak için biraz zaman ayırın.

Potansiyel müşterilerinizin ve takipçilerinizin hangi platformda daha çok vakit geçirdiğini bulun. O platformlardaki yönetimi geliştirmek için emek verin. Eğer sonuçlar sizi tatmin etmiyorsa, kaynaklarınızı başka bir platforma taşımayı deneyebilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi Yapmak

Ulaştığınız ve ulaşmak istediğiniz kitlelerin analizini yapmak efektif bir Sosyal Medya Yönetimi için çok önemlidir ve markanız için çok faydalıdır. Güçlü müşteri ilişkileri kurmak, onların ilgisini çeken içerikler üretmek ve sosyal medya dönüşüm oranlarını artırmak, bu faydalardan yalnızca birkaç tanesi. Hedef kitle analizi yapmazsanız, yanlış bir rota çizip paranızı ve kaynaklarınızı boşa harcayabilirsiniz.

Neden profesyonel bir desteğe ihtiyacınız var?

Sosyal medya, iş dünyasının en önemli tamamlayıcı parçasıdır. Dünya genelinde 3.2 milyar insan sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Hatta her 11 saniyede yeni bir kullanıcı hesap açıyor. Profesyonel bir yardım, bu dev kullanıcı kitlesine ulaşmanıza yardımcı olur ve kampanyalarınızı kusursuz bir şekilde kurgulamanızı sağlar.

Bir profesyonel ile anlaştığınızda veya bunun için özel hazırlanmış araçları kullanmaya başladığınızda, boşa para ve vakit harcamadan sosyal medya stratejinizi ortalamadan üst düzeye geçirebilirsiniz. Ajanslar ve web siteleri, bütçenizi en etkili şekilde dağıtmanıza yardımcı olur. Rekabetçi bir yapıya sahip olan bu sektörde, sosyal medya reklamlarının en verimli şekilde nasıl hazırlanması gerektiğini (tasarım, içerik, hedef kitle vs.) unutmamak lazım. Reklam ajansları özellikle sürekli yenilenen güncellemeleri takip ettikleri için, her koşulda size en doğru yardımı sağlayacaklardır.

Sosyal Medya Yönetiminin Yararları

Maliyet: Pazarlama için ayırdığınız bütçe ne olursa olsun sosyal medya fiyat-performans olarak en etkili reklam aracıdır. Neredeyse bütün sosyal medya kanallarından, üyelik, post paylaşımı, yorumlara cevap vermek, mesaj göndermek ve çok daha fazlasından ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Ücretli reklamlar hazırladığınızda ise hedef kitlenize ulaşmak, geleneksel reklamcılıktan çok daha basit, uygun fiyatlı ve etkili.

Ulaşım: LinkedIn’den Facebook’a bütün sosyal medya kanalları dünya çapındaki kullanıcıları bir araya getirir. Pinterest gibi platformlarda ise niş kullanıcılara bile ulaşabilirsiniz. Geleneksel pazarlama ne ulaşımda ne de fiyat konusunda sosyal medya fırsatları ile yarışamaz. Bu yüzden şirketler için Sosyal Medya Yönetimi bir zorunluluktur.

Kullanıcılar: Pazarlama stratejinize sosyal medyayı dahil ederek, pazarlama girişimlerinizi kullanıcı davranışlarınıza göre oluşturabilirsiniz. Örneğin kullanıcıların %75’i bir ürün satın almadan önce sosyal medyadan yardım alıyor, %80’i ise diğer kullanıcılardan fikir alıyor.

Performans: Pazarlamacılar ve şirket sahipleri sosyal medya reklamlarının performansı konusunda ortak bir karardalar. Sosyal medya ile şirketler kendi markalarını oluşturabilir ve hatta satışları artırabilir. Neredeyse B2B pazarlamacıların %45’i Facebook üzerinden müşteri kazandı.

Eğer markanız için Sosyal Medya Yönetimi düşünüyorsanız, buna neleri dahil edeceğinize karar vermeniz çok önemlidir. Emeğinizi, paranızı ve zamanınızı doğru bir şekilde kullanırsanız, markanız için olumlu geri dönüşleri o kadar hızlı bir şekilde alırsınız. Sosyal Medya Yönetimi, kolayca uyum sağlayıp anında sonuçlar alabileceğiniz bir iş dalı değildir. Bu yüzden kendi kendinize yönetimi devralmadan önce derinlemesine düşünün. Eğer Sosyal Medya Yönetimi yeteneklerinize ve yapabileceklerinize inanıyorsanız, online araçlar veya uzaktan yardım almak, başlangıçta size çok büyük destek olacaktır. Fakat eğer şirketinizin sosyal medyadaki varlığını görünür kılmak istiyor ve buna hemen ulaşmak istiyorsanız, profesyonel hizmet veren dijital ajanslar ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

En Güncel Makaleler
Okumaktan keyif alacağınız diğer makaleler